Pelin’in Para Yolculuğu

Neden Para ile Çalışmaya Karar Verdim.

Çocukluğumdan beri annem, etrafımdaki insanlarla her şeyi rahatlıkla paylaştığımdan şikâyetçiydi. Açıkçası çocuk aklımla ne demek istediğini pek anlamıyordum. Hatta ona içten içe de kızdığımı söyleyebilirim. Eve habersiz getirdiğim arkadaşlarım (anneme göre onlar kıymetli misafirlerimizde ve eve habersiz getirilmemeliydi) veya arkadaşlarım sokakta oyun oynarken benim evde ders çalışıp, sonrasında oyun oynayan arkadaşlarıma ders notlarımı vermem, annemi kızdırma sebeplerimden sadece bir kaçıydı. Aslına bakarsanız haklıydı. Şimdi onu çok iyi anlıyorum. Geçmişteki bu davranışlarımın yetişkinlikteki para alışkanlıklarımı oluşturacağından habersizdim. Bu kontrolsüz davranışlarımın sonrasında parasal olarak bana nasıl döneceğini tabii ki bilemezdim. Tüm bunların ışığında yetişkin olduğumda kendimi iyi hissetmek için para harcamaya yönelmiştim. Artık üniversiteden mezun ve profesyonel işi olan biriydim. Gene herkese karşı eli açık gönlü bol ama bir türlü duygusal anlamda kendini iyi hissetmeyen ve karşılılığını alamadığımı düşündüğüm biriydim. Ne enteresan bir durum değil mi? Para ile mutlu olmak isterken, her toplantıdasınız, her organizasyona davetli, istediğiniz alıp, istediğinizi yiyebiliyorsunuz ama gene borç içinde gene mutsuz ve gene KOSKOCAMAN bir yalnızlık.

2008 de Koçluk Sertifika Programına başlama sebebim tamamen farklı bir konuydu. Kardeşim ’80 lerde tanımlanamaz bir Hiperaktif olduğu için diğer çocuklara ve ailelerine de yardımcı olmak istiyordum. Ancak Sertifika Programı ilerlerken, Koçluk Hizmetinin konu başlıklarının insan hayatındaki temel ihtiyaçlardan ortaya çıktığını net bir şekilde öğrendim. Bu temel ihtiyaçlardan biri de Paraydı! Nedense bu konuya kimse profesyonelce eğilmemişti. İlk önce kendi borç içindeki hayatımı daha da riske atarak bankadan kredi çekmiş bu eğitime katılmış ama aynı zamanda hayallerime ilk adımı atmıştım. Sonra hem bana inanan ve beni tavsiye eden, hem de benimle çalışmak isteyen pek çok kişiyle harika yollar aldık ve parayla ilgili hayallerini gerçekleştirdik. Benim buradaki en büyük avantajım eski bir sporcu olmam. Toplam 13 yıllık spor tecrübemin, KOÇLUK MESLEĞİNİN ortaya çıkmasında rol oynayan sporcu antrenörlerinin mantığını anlamama yardımcı olmasıydı. Aynı zamanda Mühendislik formasyonumun KOÇLUK SİSTEMATİGİNİ anlamama yardımcı olması da ayrı bir zenginlikti benim için…

Tabi ki tüm bu süreç burada yazmış olduğum kadar kolay olmadı. Çünkü PARA KOÇLUĞU dediğimde, KOÇLUK yapan PROFESYONELLERİN bile bu konuyu anlamıyor olan tavrı benim için gerçekten şaşırtıcı deneyimlerimin arasındadır. Programı tamamlamamın üzerinden 11 sene geçmesine rağmen halen “PARA” Koçluk ihtiyaç skalasının ana başlıklarından biridir. Çünkü hayatta kalmak için herkesin hava gibi su gibi şu an da paraya ihtiyacı var. Daha küçük yaşlarda iyi şartlarda yaşamaya herkes programlanıyor. Herkes çokça ve kolay paralar kazanmak istiyor ama kimse para ile ilgili çalışmıyor. Yani para için çalışmak ama parayla ilgili çalışmamak! ENTERESAN değil mi? Bir insanın ruhunu anlamadan size tam olarak ne hissettirdiğine emin olamadan, onunla birlikte olamazsınız. Yeni tabirle elektriğinizin tutması gerekiyor.

O zaman neden paranın sizin ruhunuzdaki etkisini araştırmaktan korkuyorsunuz? Para ile elektriğinizin tutmama sebebiniz ne, hiç merak etmediniz mi?

Tüm mesele bu…

Haydi gelin birlikte sizin ruhunuzda paranın nasıl bir etkisi var keşfetmek için birlikte yola çıkalım. Elektriğinizin para ile tutup tutmadığına birlikte bakalım. Sizi rahatsız eden parasal nedenlerinizi araştırırken belki de ağzınızda ekşi bir tat bıraktığının ya da elinizdeki kiri söküp atamamanızın başka bir sebebi olduğunu araştıralım. Tüm bu farkında olduğunuz veya tam olarak tanımlayamadığınız nduygu ve/veya düşünceleri saklandıkları yerden çıkaralım. Belki de Anneniz haklıdır Tüm sistem sizin görmediğiniz bir durumu işaret ediyordur ve siz göremiyorsunuzdur, farklı bir pencereden bakalım.

Sonra da birlikte yeni bir PARA SENARYOSU yazalım.